Do posiadania GOŃCZEGO POLSKIEGO skłoniło mnie przede wszystkim bliskie otoczenie lasów Puszczy Pszczyńskiej /Kompleks lasów Pszczyńsko  Kobiórskich / oraz moja pasja łowiecka, która była w naszej rodzinie od kilku pokoleń . Również obwody łowieckie w okolicznych lasach obfitują we wszelaką zwierzynę. Można tu spotkać dzikie kaczki, kuropatwy, zająca, lisa, dzika, daniela, jelenia europejskiego, jelenia sika.
Niewątpliwym atutem Gończego jest jego uniwersalność łączy bowiem cechy kilku ras. Stał się przez to wybornym myśliwym - dzikarzem i tropowcem. Nieocenionym stróżem domu. Sprawdza się w każdych warunkach, szczególnie terenie górzystym, podmokłym gąszczu jak i otwartym polu. Posiada krótką sierść, a pomimo tego bardzo dobrze potrafi się przystosować do naszych warunków klimatycznych.
Dziś jestem przekonany że dokonałem dobrego wyboru. Posiadam wspaniałego psa, który wielokrotnie potwierdził swą pasję łowiecką i przydatność nie tylko jako towarzysz łowów ale i wspaniały przyjaciel rodziny. Mam nadzieję że będzie nam towarzyszyć przez wiele lat.